PostHeaderIcon GÜZEL BİR TESBİH

122 GÜZEL BİR TESBİH

Bu gece Kadir gecesi ya,Ben de öğrendiğim çok güzel bir tesbihi, anlamını ve ilgili Hadisleri sizinle paylaşmadan edemedim. Bu tesbih cennet hazinelerinden sayılıyormuş.Bu akşam bu tesbihi de gücümüz yettiğince çekebiliriz.
Yüce Allah tüm hayırlı dualarımızı kabul eder inşallah…

Hz Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor “Kendisi ağaç dikerken yanına Rasûlullah (sas) uğrar ve: “Ey Ebu Hüreyre! Şu diktiğin nedir?” der “Kendim için bir fidan dikiyorum” cevabını verir Aleyhissalatü vesselam, “Sana, senin için daha hayırlı bir dikilecek fidan göstereyim mi?” buyurur Ebu Hüreyre, “Göster, ey Allah’ın Resülü!” der Bunun üzerine sallallahu aleyhi ve sellem: “Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber (Allah bütün noksan sıfatlardan münezzehtir, bütün hamdler ona mahsustur Allah’tan başka ilah yoktur Allah en büyüktür) de! Bunu söylersen her bir kelimesi için sana cennette bir ağaç dikilir”

images GÜZEL BİR TESBİH

Bir başka rivayette de İbni Mes’ud (ra) anlatıyor: “(sas) buyurdular ki: Miraç sırasında Hz İbrahim’le karşılaştım Bana: Ey Muhammed! Ümmetine benden selam söyle ve haber ver ki, cennetin toprağı temiz, suyu tatlıdır Burası (suyu tutacak şekilde) düz ve boştur Oraya atılacak tohum da sübhanallahi, velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu vallahü ekber cümlesidir

Abdullah İbn-i Abbas (r.a) şöyle anlatır : ALLAHU TEALA arşı yaratınca meleklere onu taşımalarını emretti. Onu yüklenmek meleklere ağır geldi. bunun üzerine ALLAHU TEALA onlara şu emri verdi ; ” Sübhanallah” (Allah noksan sıfatlardan münezzehtir.)deyiniz. Melekler “Sübhanallah” deyince onu yüklenmek onlara hafif geldi. Ve yıllar boyu “Sübhanallah” dediler.
Hz Adem (a.s) yaratıldıktan sonra aksırdı. ALLAHU TEALA ona : ” Elhamdülillah” (Hamd Allah’adır.)demesini ilham etti. Hamd edince , ALLAHU TEALA ona şöyle buyurdu : “YERHAMUKELLAH : Rabbin sana merhamet eder. Seni bunun için yarattım.” Hz. Adem ‘in cümlesini duyan melekler dedilerki -Bu bizim için ikinci güzel ve şerefli kelimedir. Onu bırakmamız doğru olmaz.Bundan sonra Sübhanallah , Elhamdülillah demeye başladılar.
ALLAHU TEALA , Hz. Nuh (a.s)’a halkına anlatmak üzere : ” La ilahe illallah” (Allahtan başka tapılacak yoktur)Kelime-i Tevhidini söylemelerini vahyetti. Ancak bu şekilde onlardan razı olabileceği,ni anlattı. Bunu duyan melekler dedilerki – Buda güzel ve şerefli bir kelime bunu bırakmak da bize yakışmaz. Ve dualarına bunu da eklediler. Senelerce hep ” Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallah ..” dediler.

Allah clouds GÜZEL BİR TESBİH

Hz. İbrahim(a.s)’e ALLAHU TEALA kurban emrini verdi. Kurban için kendisine bir koç gönderildi. Koçu görünce sevindi ; “Allahu Ekber (Allah en büyüktür).dedi. Melekler bunu duyunca : Bu dördüncü güzel kelimedir,dediler ve dualarına eklediler.bundan sonra hep şöyle dediler ; “Sübhanallahi velhamdü lillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber” Cebrail (a.s) bunu hikaye edince Rasulüllah (s.a.v) ‘ın hoşuna gitti. ” La havle vela kuvvete illa billahil-aliyyi’l-azim.” (Allah’tan başka güç kuvvet sahibi hiç kimse yoktur.)dedi. Bunu duyan Cebrail (a.s) şöyle dedi : Bu cümleyide öbürlerine ekle. İsrafil (a.s) Peygamber Efendimize (s.a.v.) geldi ve şöyle dedi : ” Ya Muhammed (s.a.v) , bir kimse ;

Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahi’l-aliyyi’l-azim.” (Allah eksik sıfatlardan beridir. Hamd Allah’adır. Allah’tan başka ilah yoktur ve Allah en büyüktür. Allah’tan başkasında güç ve kudret yoktur.)tesbihini bin defa okursa ALLAHU TEALA ona beş haslet ihsan eyler ;

Dua ve niyaz GÜZEL BİR TESBİH

1. ALLAH (c.c) onu çok zikreden zümre arasına yazar.
2. Gece ve gündüzde kesndisini zikredenlerin en faziletlisi eyler.
3. Bu tesbihler, onun için Cennette dikili ağaçlar olur.
4. Bu tesbihler , o kimsenin günahlarını döker.Tıpkı bir ağacın kuru yapraklarını döktüğü gibi.
5. ALLAHU TEALA onu gözetir.ALLAHU TEALA bir kimseyi gözetirse ona azab etmez.:

26 Yorum “GÜZEL BİR TESBİH”

 • medine says:

  İlk ezan nasıl okundu?

  Oysa ezanın doğuşu, ilk okunuşu öylesine ilginç ve tatlıydı ki…
  Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Medine’ye hicret edince Müslümanları namaza çağırmak için ashabıyla istişare etmişti. Namaz vakti bir bayrak dikmek, boru veya çan çalmak, ateş yakmak gibi teklifler yapıldı. Ama Efendimiz hiçbirini beğenmedi.
  Bir sabah, Abdullah bin Zeyd (r.a.) Peygamber Efendimize gelerek, rüyasında bir adamın kendisine namaza davet etmek için bazı cümleler öğrettiğini belirtti. Zikrettiği cümleler, bugün okunan ezandaki cümlelerdi.
  Bunun üzerine Efendimiz, “İnşaallah bu rüya doğrudur! Bilâl ile birlikte kalk da, gördüğünü ona öğret, ezanı okusun. Çünkü, onun sesi güzel ve gürdür” buyurdu.
  Hz. Bilâl, Mescid-i Nebevî’nin yakınında bulunan yüksek bir yere çıkarak, öğretilen kelimelerle ezanı ilk defa okudu. O gece Hz. Ömer (r.a.) ve Ashâb-ı Kiram’dan bazıları da bu rüyâyı aynen görmüşlerdi. İşte bu sırada, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrıldığınız zaman, hemen Allah’ın zikri olan namaza koşunuz. Alışverişi bırakınız. Bilirseniz sizin için bu daha hayırlıdır” meâlindeki Cuma Sûresi’nin 9. âyet-i kerîmesi nâzil oldu. Böylece, ezan vahiyle de bildirilip teyit edildi.
  (miladi 15 haziran 622 : ilk EZAN _I  MUHAMMEDİ S.A.V NİN OKUNUŞU)

 • medine says:

  EZAN

  (Ötelerden doğan aysın
  Ruhlarımıza dermansın
  Derunumuza ziyasın
  Göklere yükselen ezan

  Kulağımın pası silen
  Kalbime huzuru veren
  İmanımı güçlendiren
  Göklere yükselen ezan

  Ruhuma ruhlar katıyor
  Gönlüme haz dolduruyor
  Mavereya götürüyor
  Gökleri çınlatan ezan

  Arzum herdem yükselesin
  Semadan inmesin sesin
  Ruhlara hayat veresin
  Gökleri çınlatan ezan

  Duygularım haz alıyor
  Gönlüme nuru dolduruyor
  Ruhum teslimi duyuyor
  Göklere yükselen ezan

  Sen olmazsan alem târi
  Ruhlar bulamazlar yari
  Perişan olur halleri
  Göklere yükselen ezan

  Hep semaya yükselesin
  Alemi nurlandırasın
  İlelebed gelsin sesin
  Göklere yükselen ezan

  Ya Rab eyleme bu sesten
  Sonra olurum nefesten
  Ruhum çıkamaz kafesten
  Sinemi dolduran ezan)   ESSELAMUALEYKUM  “ablacım seninle paylaşmak istedim ben bu şiiri çok seviyorum eminim okuyanların ve seninde hoşuna gidecektir “SEVGİLER…..

 • Yumak Sepeti says:

  Medinecim çok güzelmiş gerçekten. Ben zaten şiir çok severim. Böyle dini ve aşk şiirlerini de ayrı bir severim..Bu şiirleri toplayıp “şiir ” kategosi başlığı ile sizin adınızı vererek tekrar yayına vermek isterim. Böylece sadece bu sayfalara girenler değil herkes okur ne dersin?

  Ben ezanı çok severim özellikle sabah ezanı ayrı bir güzel gelir bana , ne bileyim tekrar gözüm açabildim diye şükrederim. Çocukluğumda yurt dışında yaşadım ben,arabamızla Edirne Kapıkule gümrük kapısından bir girerdik ve ezanı duyunca ağlardık. Ne kadar özlerdik o zamanlar ezan sesini. Allah ezan sesini yurdumuzdan eksik etmesin…” Şu ezanlarli şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli…” dememiş mi şair Mehmet Akif….

 • medine says:

  ESSELAMUALEYKUM ( ablacım çok sevinirim. )  _ seninle konuşmak şu yalan dünyanın sıkıntısını ve derdini az da olsa unutturuyo_ ALLAH RAZI OLSUN İNŞALLAH (senden)

 • Yumak Sepeti says:

  Aleykumselam Medinecim. Yüce Allah sizden de razı olsun,aynı şekilde sizleri görmeden de olsa tanımak ve konuşmak, hayatı paylaşmak benimde çok hoşuma gidiyor. Zaten bu sitenın yapılış amacı buydu. Ben, işim gereği de insanlara hep yardımcı olmaya çalıyorum (İnsan Kaynakları) devamlı birşeyler araştırıyorum, hayatta kimse zorlanmasın istiyorum. Sanki öğrendiklerimi birileri ile paylaşmazsam üstümde yük artıyor, daralıyorum. Eşim demişti ki “ozaman sana böyle bir site açalım, hem bir hobin olmuş olur, hem de daha çok kişi ile paylaşırsın araştırdıklarını”. Şimdi çok mutluyum bu site hobinin de ötesinde bir dostluk köprüsü oldu benim için… sizleri çok seviyorum…

  Bu arada Cuma günü benim çok sevdiğim bir Naat videosunu yayınlayacağım inşaallah. Sen benden daha çok ilahi istemiştin ya , bundan sonra daha sık yayına sokacağım ilahi ve naatları, umarım beğenirsin.Sevgiler…

 • deniz cansu says:

  BU GÜN EZANIN DOĞUŞU,İSLAM BÜLBÜLÜ BİLAL-İ HABEŞİ’NİN EZANI İLK KEZ OKUYUŞU.
  ASIRLAR GEÇTİ ARADAN AMA ÜMMETİ MUHAMMED
  EZANI UNUTMADI.
  BU GÜN DUA EDELİM ÜLKEMİZDE EZANLAR ASLA SUSMASIN.
  DUA EDELİM ASIRLAR ÖNCE DOĞAN BU EZAN GÜNEŞİ ASLA BATMASIN.

 • medine says:

  ABLAM (dursun ali erzincanlı hoş geldin efendim) sayfasına ne oldu acaba? yorumlarımı okudun mu? dediklerimi bu siteye yazarsan sevinirim çünkü o sayfaya yazılmıyo!!

 • Yumak Sepeti says:

  Ben de bir problem gözükmüyor Medinecim. Yorumlarını okudum, cevapta yazdımi sen de açılmıyor mu acaba kardeşim?

 • medine says:

  yok  ablacım olmuyo cevabınıda okuyamadım.bilmiyorum neden … çok üzüldüm..

 • Yumak Sepeti says:

  üzülme kardeşim aynen bu sayfaya ekliyorum şimdi.

 • Yumak Sepeti says:

  Aminn Medinecim , Denizcim. ;İsmini okudum ya yine başımın iki yani uyuşuyor. Medinecim bir keresinde rüyamda efendimiz önümde duruyor ve gözlerimin içine bakıyordu, gözlerini kıpmıyordu bile. Ben de ona bakıyordum ama sonra her nedense ilk ben indirdim gözlerimi yere.Hani edepten utandım daha fazla bakmaya. Hala dövünürüm aklıma geldikçe keşke doya doya baksaydım diye. Bir keresinde de efendimiz Kabenin önünde duruyor,etrafı kalabalık, mızraklı savaşçılar var. Hani Mekkenin fethi günü gibi.Bembeyaz bir elbise giymişti. Başında siyah koni gibi bir sarık vardı ama yine beyaz bezle sarılmıştı. Bembeyaz bir teni ,simsiyah dalgalı saçları ve simsiyah sakalı vardı. Sakalı çok uzun değildi, çenesinden az uzun. Ben onu profilden görebiliyordum bu kez. Güzel bir burnu ve ağzı,inci gibi dişleri vardı. Gördüğüm en güzel yüze sahipti. Dizideki Yusuf biraz andırıyor gibi geldi bana ama ondan çok daha güzeldi. Ben bu rüyayı yıllar önce görmüştüm. Efendimiz etrafındaki o kalabalıktan daha uzun duruyordu. Diğer bir rüyamda ise geceydi gökyüzünde uçan halı gibi bir binitin üzerinde efendimiz ailesi ile oturuyor ve bize gülümsüyordu. (Ben sokaktaydım ve arkamda birçok kişi vardı)Çok yüksek bir tekbir sesi geliyordu ve bu biniti Cebrail A.s. itiyordu.(Ben rüyamda Cebrail A.s. da tanıyorum nasılsa).İşte böyle Medinecim. Tek tesellim “Beni rüyasında gören gerçekte görmüş gibidir” hadisi..Yüce Allah herkese nasip etsin inşallah. Bu arada yukardaki video çalışmıyordu galiba yeniden yükledim umarım açılıyordur şimdi, sevgiler….

 • medine says:

  AHH ABLACIM açtım ama inan  nası açtıgımı bilmiyorum. yaa sen varya bitanesin saol anlattıgın için beni o kadar mutlu ettinki anlatamam. artık göz yaşlarımı tutamıyorum. ALLAH A EMANET OL..

 • deniz cansu says:

  Ablacığım sen rüyanda onu görmüşsün ne mutlu sana .
  ALLAH medine kardeşimede banada ve tüm isteyenlere de onu rüyada da olsa görmeyi nasip etsin.
  (GEL ARTIK SULTANIM HASRETİNE DAYANAMIYORUM.)

 • medine says:

  ESSELAMUALEYKUM    Denizcim o kadar çok istiyorum ve bekliyecem bu dünyada olmasada öbür dünyada görmek en büyük arzumdur. Ben inanıyorum gelecegine o yüzden bu kadar sabırsızımki anlatamam içimde ne fırtınalar kopuya anlatamam RABBİM ŞU GÜZEL GÜNLERİN VE ALLAH İZİN VERİRSE YARINKİ KUTLU GÜNDE BİZE NUR YÜZÜNÜ GÖSTERSİN…. BÜTÜN İÇTEN İSTEYEN VE BEKLEYEN KULLARINI BİRAN ÖNCE KAVUŞTUR RABBİMMM…… AMİN ECMEİN..

 • deniz cansu says:

  AMİN MEDİNE’CİĞİM.MUHAKKAK ONU GÖRECEĞİZ BUNA İNANIYORUM.YA TERAZİNİN BAŞINDA YA SIRAT KÖPRÜSÜNDE YA KEVSER SUYUNUN BAŞINDA MUTLAKA ONU GÖRECEK VE BİR DAHA ONDAN AYRILMAYACAKLARDAN ETSİN BİZİ RABBİMİZ.

 • deniz cansu says:

  Tülin abla;
  REGAİB KANDİLİN ŞİMDİDEN KUTLU OLSUN.
  BU MÜBAREK GÜN GÜNAHLARIMIZIN AFFINA İBADETLERLE BÜYÜK SEVAPLAR KAZANMAMIZA
   VESİLE OLSUN TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLEİMİZİN REGAİB KANDİLİ MÜBAREK OLSUN.
  (Bir kaç gün yorum yazamıyacağım.bu arada unutulmayayım da.)

 • Yumak Sepeti says:

  Canım kardeşlerim, İnşallah siz bu kadar istedikten sonra Allah Gül yüzlü peygamberimizi sizede göstersin. İnşallah bana da tekrar göstersin. Ben de sizin Regaip kandilinizi şimdiden kutlarım. Allah bu güzel günlerin hürmetine bizi bağışlasın ve sevdiği kullarından eylesin. Denizcim ben seni unutmam asla merak etmeyesin. Yüce Allaha emanet ol,sağlıcakla kal.sende ablanı unutma, sevgilerimle….

 • medine says:

  deniz benide unutma ben burdayım allah izin verdikce allaha emanet ol kardeşim… (saol ablam rabbim bu dualarımızı kabul etsin inşallah…)

 • harun küçüker says:

  YUMAK SEBETİ. YAŞANTIN NASIL NE YAPTINDA  GÖRDÜN PEYGAMBERİMİZİ ANLATTA BİZDE  ÖYLE  YAŞAYALIM GÖRELİM O İKİ CİHAN SERVERİNİ..GÖRELİM O GÖNÜLLERİN EENDİSİNİ..GÖRLİM O YOLUNA KURBAN OLDUGUM EFENDİMİZİ.. 

 • Yumak Sepeti says:

  Ah Harun kardeşim, bu günahkar kul ne yapmış olabilir ki. Hergün kendimle cebelleşiyorum işte. Belki binkez günaha batıyor,ama hakkınca tövbe edemiyorum. Ama hayatım boyunca Yüce Allahın merhametinden ümidi kesmiyorum Ve efendimizin (a.s.) hep yanımda olduğunu düşünüyorum. En yalnız olduğum zamanlarda bile yalnız değilim diyorum.Beni benden çok seven bir peygamberim var. Hala seviyor.O asırlar önce yaşamadı, hala yaşıyor. şimdi ölsem bile ona ihtiyacım olduğunu bilir benim elimi tutar. Onu andıkça beni tanır.Ondan ve Yüce Allahtan başka dostumuz varmı gerçekten. Herkes birgün bırakır gider ama Allah ve resulünün sevgisi ve dostluğu bakidir.Belki yüce rabbim bunun hatrına bana onun gül yüzünü göstermiştir.Yüce Rabbim son nefeste ve kevser havuzunun başındada bizi buluştursun inşaallah. Rabbime emanet….

 • harun küçüker says:

  dua  et müslüman kardeşim de bende  göreyim.. ne güzeldir onu  görmek ne güzeldir onunla  sohbet  etmek  ne  güzeldir onun gözlerinin içine  bakmak..
  ya bird ahrettede  göremezsem ne  edecem ben..ALLAHU EKBER..

 • yumaksepeti says:

  Harun kardeşi Yüceler yücesi Rabbim sana en hayırlı zamanda, bu dünyada ve ahirette,efendimizi(a.s.) görmeyi nasip etsin. “ey Rabbim ,biz bir veysel karani olamayız belki ama hani o efendimizi nasıl da görmek istemişti de, anneciğini kıramadığından Medineden ,onu göremeden dönmüştü.o ahirette efendimizi görecek,sen onun hatrına efendimi bize de göster.veya Peygamber şairi ümmü Mekdum gibi. O, efendimizin hemen yanıbaşındaydı ,ona dokunabiliyor ama kör olduğu için göremiyordu. onun hatrı için, ehlibeytin hatrı için.efendimize bakmaya doyamayan Hasan ve Hüseyin efendilerimizin hatrı için,sen bize efendimizi rüyada ve ahirette göster.Gösterk,i gönüllerimiz daha bir aşkla dolsun ve mutmain olsun.”Aminnn ecmain…Kardeşim nacizane , dilim döndüğümce ,gönlümden geçen şekilde dua ettim. Yüce Rabbim merhametlidir, Peygamber efendimizde (a.s.) o güzel yüreği ile bizler için yanıp tutuşurken, asırlar öncesinden bile bize selamı ulaşmışken ve bize kardeşlerim demişken, Kendini bizden gizlemez,bizden yüz çevirmez.İnşaallah.Ben buna inanıyorum. Rabbime emanet…

 • yağmur gül says:

  yumak sepeti,ne kadar hürmetli bir insansın ellerinden öperim gözlerinden öperim senin ,ne mutlu sana Yüce Efendimiz MUhammedimizi görmüşsün rüyanda yüreğin o kadar güzel ki demek ki ..lütfen bana da dua et bende göreyim lütfen..şuan okurken yazılarını gözlerim dolu dolu ağlayarak okudum içim ürperdi,Rabbim razı olsun senden ablam benim ..ne kadar güzel bir insansın sen..bu siteye rastladığıma çok sevindim..Sübhanellahi ve bihamdihi sübhanellahi’l azim <3 ablamm emanetleri zayi etmeyen Rabbime emanetsin ..dualarını eksik etme ablamm… <3

 • yağmur gül says:

  ablam bu siteye rastlamam bile Yüce Rabbimin izniyle oldu ne mutlu bana,umarım siteye giriyorsunuzdur,paylaşımlarınızı bekliyoruz ..

 • Allah razi olsun çok etkilendim.. Allahım sevabından sizlerede nasip etsin…

 • sare says:

  ya nasıl bir pisliksiniz peygamber sav nasıl pis bir film yıldızına benzetirsin ALLAH hidayet versin hidayette nasibiniz yoksa CEZANIZI VERSİN. İnsanları saptırıp durmayın

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş