PostHeaderIcon ÖRGÜ EV TERLİĞİ

 ÖRGÜ EV TERLİĞİ

Derya Baykal yapar da ben yapamazmıyım dedim. Hemen elime şişlerimi aldım ve başladım örmeye. Avrupa ve Amerikada insanlar ,şık aylarında işlerinden ve okullarından eve geldiklerinde ayakkabilarını çıkardıktan sonra hemen ayaklarına böyle yünden örülmüş kalın
çoraplar çekerler.Rengarenk çoraplar.Hatta noelde şöminenin üzerine ve kapının dışına da asarlar. Patik mantığı biz türklerde zaten var. Hem de alası. Onlar örüp giyip sonunda bizi özendiriyorlar. Bizse unutuyoruz ve hazır incecik,naylonlu şeyler satın alıyoruz.Ben bu kışı sıcacık ayaklarla geçirmek isteyenlere çok kolay bir ev patiği tarifi veriyorum. Daha doğrusu Derya Baykaldan görüp ördüm onu anlatıyorum.

4 nm tığ ile 10 zincir çekin. ve halka yapın. Ve ilk sırayı her ilmeğe çiht batarak arttırın.2.sırada ise 1 tek,1 çift batarak arttırın.
 ÖRGÜ EV TERLİĞİ

Daha sonra hiç artmadan “Çakma sık iğne ” ile devam edin.(Çakma sık iğne: Sık iğne için tığınızı ilmeye batmadan önce ipi bir kez dolayın – trabzan yapar gibi- ama ipi hepsinden ,bir seferde çekin).

 ÖRGÜ EV TERLİĞİ

Şimdi ayağınızın genişliğine göre ölçüp biraz artma yapabilirsiniz veya artmadan devan edebilirsiniz.Bileğinizin başlama yerine geldiğinizde ortayı örmeden ikiyana doğru alttan örerek devam edin.(Derya Baykal önünü daha açık örmüş,ben bileğe dayadım)

 ÖRGÜ EV TERLİĞİ

Topuğunuza kadar bu şekilde devam ettikten sonra topuğu dikin veya örerek birleştirin . Ev patiğimiz hazır.Ben kenarını beyaz iple geçerek süsledim.

 ÖRGÜ EV TERLİĞİ

Şimdi sıra gülünü yapmaya geldi ama ben dayanamayıp ayağıma giydim bile. Siz istediğiniz şekilde bir çiçek örüp veya renkli taşlar kullanıp patiğin ön tarafını süsleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

 ÖRGÜ EV TERLİĞİ

1 Yorum “ÖRGÜ EV TERLİĞİ”

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş