PostHeaderIcon ŞEVKETİBOSTAN YEMEĞİ

3e5468d9 b758 4712 ab68 e60e8f450f8a ŞEVKETİBOSTAN YEMEĞİ

Geçen Hafta Firmamızın Manisadaki merkez fabrikasına gitmiştim. Bursaya dönmeden önce Patronlarımız 3 kişiden oluşan biz Bursalı ekibi yemeğe götürdü. Meşhur Manisa Kebabından önce masamıza benim daha önce yemediğim ama yiyince tadını çok sevdiğim bir yemek geldi. Şevketibostan…. Ege’ye daha doğrusu Girit’e ait bir otmuş şevketi bostan. Bizim Burada birtek Mudanya’da var sanırım,şehir merkezinde ben hiç rastlamadım. Kiloso biraz pahalımış,çünkü dikenli bir ot olduğundan temizlenmesi meşakatli.Kuzu eti ile pişiliyormuş özellikle.
Bence mutlaka tadına bakın, afiyet olsun…

Malzemeler
*Yarım kg parça et (kuzu kol)
*4 yemek kaşığı zeytinyağı
*2 adet kuru soğan
*1 kg şevketi bostan
*Yarım limon
*1 buçuk su bardağı su
*tuz,bir yumurta sarısı

Yapılışı:

Soğanları doğrayıp zeytinyağında kavurun, şeffaflaşınca etleri de ilave edip biraz çevirin.

Ayıkladığınız ve dörde böldüğünüz şevketi bostanları ekleyip üzerine tuzunu, suyu ilave ederek düdüklü tencerede 30-40 dakika pişirin.1 yumurta sarısı ve yarım limonla terbiye yaparak piştikten sonra ilave edin.

4 Yorum “ŞEVKETİBOSTAN YEMEĞİ”

 • seda says:

  afiyet olsun:) ben de bayılırım!
  manisa kebabı nasıldı peki?:))

 • yumaksepeti says:

  Harikaydı doğrusu…Manisada Güzel bir ağırlanmanın ardından enfez bir lezzet şöleni yaşadık. Yaşatanlar sağolsun.sevgiler,selamlar…:))

 • ceren says:

  ayyy tülincim harikasın senin sayende birşey daha öğrendim. (şevketi bostan) harika resmi görünüşü görünüo afiyet olsun canım benim 🙂 yazıyı okunca ben, dikenli bir ot felan oldugunu söylincesen, resme tekrar bakınca tam emin olmak içinde googliden biraz arastırmayapınca  tmm bu benim adını türkçe bilmediğim KERENGTİR bu, bizim kürtçe deyimile kereng dioruz ona dün baktım ve dün uzunca yorum yazdım sana tam yorumum bitti derken elektirik kesimişti. kalpten gidiodum az kala valla akşam oldu haruna dedim harun kereng türkçe adını biliomusun yok dedi gülme tufanına girdim 🙂 nasıl sen güya lise mezunusun ben ilkokul 4 sınıf mezunuyum nasıl bilmezsin bunuda herseyi ben sana öretecem dedim . dedi nedir söle şavketi bostan dedim. hadie be o ne uzunca isim öle eee otlar öle canım benim uzunca isimleri olur 🙂 fiyatı biraz pahalı demişin canım ama ben fiyatını hiç bilmiorum bizede köylerden gelio akraba filan getirio hem büyük torbalarda yani para ile almıoruz hatta biz tuzlu suyun içne katarız burda herkes koyuyo tursu gibi sonrda yemklerin yanında ve ya yemeklerin içine bile koyuyoruz mesela ben bulgur pilavın içne koyarım tadı harika oluo hımmmmmmmmmmmm kokusunu şimdiden almış gibi oldum valide dedim şimdi zamanımıdır yok dedi bende marketlerde belki satılıordur dedim. belki tuzlu suyun içine koyarak satıyorlardır dedi bana evet yıkanması biraz zahmet demişin gerçekten öle ben  dikenli oldugu için önceden tuzlu suyun içine batırırım yıkamadan önce çünkü çok çamurludurlar suyun içine batırıp birazda tuz attınmı camuru kendini bırakıo suya valide diodu etli yemeğin içne koyardık die ama ben hiç tatmadım bu yemeği 🙁 ama validenin dediğine göre kuru et ile yaprlarmış bu yemeği kuru et ne desen kuru et yazın onlar et alip güneste kurutup kışın da böle yemeklerin içine koyarlarmış çok lezzetli oluomus ama benim zamanımda yapmıo işte valide hanım ama bunları yapan tabiki o deilmiş onunda kaynanası imiş bizim rahmetli nine çok güzel yemek yaparmış ama benim valide hiç birşey örenmemiş ondan sana tekrar afiyet olsun canım arkadasım 🙂 kib RABBİME EMANETSİN 🙂

 • yumaksepeti says:

  Canım cerenim bak ben de senden birşeyler öğrenim. demek bu otun oralardaki ismi Kerengtir..ne değişikmiş. Ben ilk kez Geçen Hafta Manisada yedim yemeğini. Tadı çok güzelmiş. Dediğin doğru bu oyu tanıyanlar köylerde toplarlarmış. Senin kerengtirli Bulgurun benim de burnumda tüttü valla. Kimbilir ne güzeldir. Ben canım arkadaşımın eline herşey yaraşır zaten. Seni çok seviyorum tatlı arkadaşım benim. Allaha emanet…..

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş